• The Official Website of Chengdu Municipal People’s Government
  • 中文
  • |
  • Français

Luo Qiang

Updated: undefined AT,[CRE  CLOSE

Titles:
Deputy Secretary of CPC Chengdu Municipal Committee; Mayor of Chengdu Municipal People's Government.

Duties:
He performs leadership of all-round duties of Chengdu Municipal People's Government, especially responsible for fields including auditing, supervision, opening-up, and target management, and for departments including Chengdu Municipal Bureau of Audit, Chengdu Municipal Bureau of Supervision, and Supervision Office of Chengdu Municipal People's Government.
                      
Resume:
Born in October 1963, he is a male ethnic Han from Chongqing Municipality. He entered the workforce in August 1982 and joined the Communist Party of China (CPC) in March 1985. He graduated from Chengdu University of Technology with a major in Mineralogy and Petrology, holds a postgraduate diploma and a Doctor of Science degree.
He is currently Deputy Secretary of CPC Chengdu Municipal Committee and Mayor of Chengdu Municipal People's Government.

Oct.1978-Aug.1982 Studying Regional Geological Investigation and Mineral Prospecting at the Department of Mineral Prospecting, Chengdu University of Technology, and awarded with the Bachelor of Science degree

Aug.1982-Sept.1984 Teacher, Department of Exploration, Southwest Petroleum University

Sept.1984-July1987 Studying Petroleum Geology and Exploration, Department of Exploration, Southwest Petroleum University; and awarded with the Master of Science degree

July 1987-Dec.1988 Lecturer, Department of Exploration, Southwest Petroleum University; Deputy Secretary of Southwest Petroleum University Committee of the Communist Youth League of China (during this time: Oct.1987-Jan.1988, studying at the 32th Training Class of the School of Central Committee of Communist Youth League of China

Dec.1988-Feb.1993 Deputy Secretary of the General Party Branch, Department of Exploration, Southwest Petroleum University (during this time: Feb.1992-June 1992, Deputy Head for Social Education, CPC Yuechi County Committee; June 1992, named Associate Professor)

Feb.1993-July 1993 Director of the Students Affairs Department, Southwest Petroleum University

July 1993-Apr.1996 Director of the Students Affairs Department, Southwest Petroleum University; Secretary of Southwest Petroleum University Committee of the Communist Youth League of China

Apr.1996-June1996 Assistant to the President and Director of the Students Affairs Department, Southwest Petroleum University

June1996-Dec.1996 Vice President and Director of Sports Committee, Southwest Petroleum University

Dec.1996-Nov.2002 Deputy Secretary and Member of the Party Group of Sichuan Provincial Committee of the Communist Youth League of China; Vice Chairman of Sichuan Youth Federation (during this time: Sept.1997-June 2000, studying Mineralogy, Petrology and Ore Deposit at Chengdu University of Technology, and awarded with the Doctor of Science degree; Oct.1998, named professor; Sept. 2001- Mar. 2002 visiting scholar at Illinois State University, Chicago, the U.S.)

Nov.2002-Dec.2002 Deputy Secretary and Deputy Secretary of the Party Group, Sichuan Provincial Committee of the Communist Youth League of China (working as the Secretary)

Dec.2002- July 2005 Secretary and Secretary of the Party Group of Sichuan Provincial Committee of the Communist Youth League of China; Chairman and Honorary Chairman of Sichuan Youth Federation

July 2005-Jan.2006 Deputy Secretary of CPC Dazhou Municipal Committee; Acting Mayor of Dazhou City; and Secretary of Sichuan Provincial Committee of the Communist Youth League of China

Jan. 2006-Feb. 2006 Deputy Secretary of CPC Dazhou Municipal Committee and Acting Mayor of Dazhou City

Feb. 2006-Apr.2008 Deputy Secretary of CPC Dazhou Municipal Committee and Mayor of Dazhou City

Apr. 2008-Jan.2010 Secretary of CPC Guangyuan Municipal Committee and Chairman of the Standing Committee of Mianyang Municipal People’s Congress

Jan. 2010-May 2012 Secretary, CPC Guangyuan Municipal Committee

May 2012-June 2015, Secretary, CPC Mianyang Municipal Committee (during this time:Mar. 2014-July 2014 studying at the 36th Middle-Aged Cadres Training Class of Party School of the Central Committee of C.P.C.)

June 2015-July 2015 Secretary-General and Member of the Party Group of Sichuan Provincial People’s Government

July 2015-Aug. 2016 Secretary-General,Member of the Party Group, Secretary of the Party Group of the General Office,  Sichuan Provincial People’s Government

Aug. 2016- Sept. 2016 Candidate for Mayor of Chengdu Municipal People’s Government; Secretary-General, Member of the Party Group, and Secretary of the Party Group of the General Office, Sichuan Provincial People’s Government

Sept. 2016-Jan. 2017 Member, Standing Committee Member, and Deputy Secretary of CPC Chengdu Municipal People’s Government; Vice Mayor and Acting Mayor of Chengdu Municipal People’s Government

Jan. 2017-                  Deputy Secretary of CPC Chengdu Municipal Committee and Mayor of Chengdu Municipal People's Government.

CHENGDU.gov.cn About Us | Site Map | Useful Links
Copyright ©2001-2016 Chengdu Municipal People’s Government All Right Reserved

Shu ICP 05003365